Jste zde

Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou

Archiv

Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou
Kolowratská 1
516 01 Rychnov nad Kněžnou

tel.: +420 494 535 595

E–mail: podatelna.rk@ahapa.cz
web: https://vychodoceskearchivy.cz/home/kontakty/statni-okresni-archiv-rychnov/

Působnost archivu se vztahuje na území okresu Rychnov nad Kněžnou.

Stručná historie archivu

Okresní archiv v Rychnově nad Kněžnou vznikl roku 1960 sloučením okresních archivů v Rychnově nad Kněžnou a Dobrušce a místních archivů v Albrechticích nad Orlicí, Dobrušce, Kostelci nad Orlicí, Opočně, Solnici a Týništi nad Orlicí.

Mimo tyto archivy působila na území dnešního okresu celá řada místních městských archivů (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí, Potštejn, Skuhrov nad Bělou, Solnice, Týništi nad Orlicí, Vamberk, Dobruška, Opočno, Albrechtice nad Orlicí), vzniklých většinou v padesátých letech 20. století, výjimkou byl městský archiv v Kostelci nad Orlicí, vzniklý roku 1939. Většina z nich byla obsazena dobrovolnými pracovníky, většinou učiteli, a jejich trvání obvykle nebylo příliš dlouhé; z mnohých se pak staly depozitáře okresního archivu. Z mnoha jmen vedoucích a správců těchto místních archivů je možno připomenout dr. Jaroslava Helferta, někdejšího ředitele Zemského archivu v Brně, který měl na starosti místní archiv v Potštejně a sám byl dobrovolným správcem tamního zemědělsko-lesnického archivu. Samotné archiválie byly většinou uloženy v nevyhovujících, vlhkých místnostech, někde, jako třeba v Týništi nad Orlicí, byly uloženy v muzeu. Pochopitelně těmto, většinou dobrovolným pracovníkům, byla vzdálena odborná péče o archiválie, ale jejich nespornou zásluhou bylo, že písemnosti byly zachráněny před možným zničením.

V samotném Rychnově nad Kněžnou byl městským archivářem okresní osvětový inspektor Stanislav Dvořák, který r. 1952 pořídil soupis písemností městského archivu a archiv přestěhoval do přízemních místností kolowratského zámku. V roce 1956 byl městský archiv sloučen s archivem okresním. Přestože v okresním archivu byly systemizovány, stejně jako i jinde, tři pracovní síly, místa byla často neobsazena a v archivu pracoval jen vedoucí. Tato situace vedla k postupnému zaostávání archivu a teprve v roce 1963 pod vedením energického vedoucího Václava Matouše bylo dohnáno zpoždění ve svozu písemností z jednotlivých obcí okresu a postupně byly zrušeny i depozitáře v Opočně a Dobrušce. Stejně tak došlo k postupnému zlepšování odborné úrovně archivu i přebírání písemností trvalé archivní hodnoty z jednotlivých organizací do archivu.

Dlouhotrvajícím velkým nedostatkem archivu byla neutěšená prostorová situace, která bránila jakémukoliv rozvoji okresního archivu. Ke zlepšení bylo učiněno mnoho kroků, avšak i ten největší, spočívající v záměru zbudovat novou archivní budovu, došel v roce 2002 jen do stadia projektové dokumentace. Nicméně roku 2012 se podařilo získat a pro potřeby archivu rekonstruovat poměrně novou budovu odpovídající všem potřebám moderního archivu.

Pracovníci archivu se vedle svých odborných povinností věnovali i vlastivědné činnosti a rozhodně za zmínku stojí jejich obsáhlá publikace Významné osobnosti okresu Rychnov nad Kněžnou (2001), soupis legionářů v okrese.

Ze zajímavých písemností archivu je možno zmínit některé jednotliviny, např. zápisky hraběte Chamaré O hledání pokladu na potštejnském hradě s plánem vykopaných podzemních chodeb nebo vybrané písemnosti z života národního buditele F. Státní okresní archiv spravuje především písemnosti státní správy a samosprávy, dále jsou zde uloženy fondy justice, církví, škol, cechů a spolků. Archivní fondy podniků do znárodnění, po znárodnění i zaniklých novodobých společností jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Zámrsku. Pohyb archiválií při správních reformách i získání nových prostor je uveden v krátké historii archivu.L. Věka z Dobrušky.

Přehled archivních souborů

Vertical Tabs

Literatura o archivu

Okresní archiv v Rychnově nad Kněžnou. In: Oldřich Turčín, Vznik a vývoj okresních archivů Východočeského kraje. Sborník prací východočeských archivů, roč. I, 1970, str. 236–238.